1

2

3

4

BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği operasyonu ile burnunuzun şeklini, boyutunu ve genel görünümünü değiştirebilirsiniz. Siz de burnunuzu beğenmiyorsanız, rhinoplasti adı verilen burun estetiğinden yararlanabilirsiniz.

Burun estetiği operasyonunda, burun kemik yapısı ve kıkırdakları üzerinde gerekli düzeltmeler yapılarak burna yeni bir şekil verilir. Daha estetik bir görünüm kazanmak için, bazen kemik ve kıkırdaklar fazlalıkları çıkartılabilir, bazen de eksiklikler doldurulup daha güzel, yüzle uyumlu ve doğal burun şekline ulaşılır.

Burun estetiği operasyonu ile

  • Burun boyutunu
  • Burun şeklini( burun genişliği, burun sırtında kemik çıkıntı, burun sırtı eğriliği)
  • Burun ucu şekil bozukluklarını (büyük, geniş, sarkık ya da yukarı kalkık burun ucu )
  • Asimetrik ya da büyük ve geniş burun deliklerinizi düzeltirebilirsiniz

Bunlara ek olarak burun iç orta kısım eğrilikleri ( septum deviasyonu) veya kıkırdaklardaki deformasyon ya da zayıflıktan kaynaklanan nefes almada güçlük gibi yakınmalar rhinoplasti operasyonu ile birlikte düzeltilebilir.

Burun estetiği ameliyatı için uygun bir aday mıyım?

Burun estetiği ameliyatı her yaştaki erkek ve kadına uygulanabilir. Genellikle yüz ve burun gelişimi tamamlanana kadar, bir başka deyişle 15-16 yaşından önce burun estetiği ameliyatı yaptırılması tavsiye edilmez.

Eğer siz de bununuzun orantısız olduğunu düşünüyorsanız, yandan bakıldığında burun kemiğiniz köprülü ise, burun ucu ile üst dudak arası açı dar ise ve dudağınız kısa gözüküyorsa, önden bakıldığında burnunuz çok büyük gözüküyorsa, burnunuzda eğrilik varsa, ya da burun delikleriniz çok büyük ve geniş ise siz de bu operasyon için uygun bir adaysınız demektir.

Burun estetiği olmadan önce, ilk adım plastik cerraha başvurmaktır. Bu görüşme esnasında, doktorunuz sizin duygusal ve fiziksel sağlığınızı kontrol edecek ve muayenenizi yapacak ve operasyon hakkında size bilgi verecektir. Ayrıca, belirgin bir hastalığınız olup olmadığı, gördüğünüz tedavilerden ve aldığınız ilaçlar, nefes almanızı zorlaştıran herhangi bir alerjiniz olup olmadığı sorgulanacaktır.

Fiziksel değerlendirme esnasında doktorunuz, burun şeklini, büyüklüğünü, yüzünüzle olan oransal ilişkiyi, kemiklerin ve kıkırdakların durumu ve yapısını dışarıdan inceler. Buna ek olarak burun deliklerinin simetrik olup olmadığı, deliklerin büyüklüğü ve genişliği ayrıca incelenir. Burun içi muayene ile burun içinde nefes almaya güçlük veren septum eğriliği ve konka büyümesi olup olmadığı değerlendirilir. Bu değerlendirme sonrasında doktorunuz yapılacak operasyon hakkında ayrıntılı bilgi verir. Ayrıca doktorunuz, beklentilerinizi en iyi şekilde karşılamak için burnun yüz ile uyumu değerlendirilerk burun estetiğine ek olarak yapılabilecek ek girişimler önerebilir.

Burun estetiği operasyon aşamaları:

Birinci adım: Anestezi

Burun estetiği operasyonu burun bölgesinin uyuşturulduğu lokal yada genel anaestezi altında gerçekleştirilebilir. Eğer genel anestezi uygulanacaksa, tüm operasyon boyunca uyursunuz Doktorunuz sizin için en uygun seçeneği sunacaktır.

İkinci adım: Kesme işlemi

Burun estetiği , kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde yapılır. Kapalı burun ameliyatında, kesme burnun iç kısmından yapılarak buruna şekil veren kıkırdak ve kemiklere ulaşılır. Açık burun ameliyatında ise burun deliklerinin orta kısmındaki kolumella adı verilen bölümdenden burun kanadı iç kısma uzanan bir kesi yapılarak buruna şekil veren kıkırdak ve kemiklere ulaşılır.

Üçüncü adım: Burnun yeniden şekillendirilmesi

Kemik ve kıkırdak dokuda gerekli düzeltmeler ( fazla kemik ve kırdak dokunun çıkartılması geride kalanın yeniden şekillendirilmesi gibi) yapılarak burun çatısı yeniden oluşturulur. Eğer burun içindeki kıkırdakta ( septum ) ya da kemikte bir eğrilik varsa düzeltilir. Operasyon öncesi planlanan girişimler gerçekleştirilerek yüzünüzle uyumlu, doğal görünen estetik bir burun elde edilir.

Dördüncü adım: Cerrahi operasyon yapılan yerin kapatılması

Buruna istenen şekil verildikten sonra cilt kesileri dikilerek kapatılır. Kapalı teknikte dikişler burun içinde kalırken açık teknikte kolumella üzerinde 3-4 mm bölümde dikişler dışarıdan görülebilir. Ancak kesi izi operasyondan kısa bir süre sonra fark edilmez bir görünüm kazanır.

Beşinci adım: Burun içi tampon dorsal splint uygulanması

Kesiler sütüre edildikten sonra burun içi tampon gerekirse yerleştirilir. Bunu buruna verilen şeklin korunması amacıyla burun sırtına konan alçı atel ya da splint uygulaması takip eder. Bu işlem bitince hasta uyandırılır.

Altıncı adım: sonuç

Eğer tampon konulmuşsa tamponlar operasyonda birkaç gün sonra çıkartılır. Bu kesinlikle ağrılı bir işlem değildir. Splint veya alçı 10-12 gün kalabilmesine rağmen genellikle, genellikle ameliyat sonrasındaki bir hafta içinde çıkarılır. Doktorunuz geceleri splint veya flaster ile tespit önerebilir. Eğer gözlerin etrafındaki morluklar gelişmisse birkaç gün içinde solmaya başlar ve genellikle sonraki bir hafta içinde gözden kaybolur. Hafif şişlikler aşamalı olarak iner fakat nadiren bazı şişlikler aylarca kalabilir. Bu aşamadan sonra burnunuzdaki olumlu değişimi sizde fark edeceksiniz ancak burnun nihai şeklini alması en az 6 aylık bir periyodu gerektirecektir.

Burun estetiği ameliyatı günü nelere dikkat etmeliyim?

Burun estetiği özel kliniklerde ya da hastanelerde yapılabilir, bir hastanede ya da özel bir klinikte ameliyat olursanız, bir gece kalmanız yeterlidir. Operasyon esnasında kendinizi daha rahat hissetmeniz açısından size ilaç verilecektir. Burun ameliyatı olan hastalara ya lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanır. Sıklıkla, genel anestezi tercih sebebidir.

Burun estetiği sonrası kendimi nasıl hissedeceğim?

Burun estetiği tamamlandıktan sonra, hasta geceyi geçireceği dinlenme odasına alınır. Operasyondan sonra oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık doktorunuzun tavsiye ettiği bir ilaçla kontrol altına alınır. Herkesin iyileşme süreci farklı olsa bile, genel iyileşme süreci aşağıdaki gibidir.

Burun estetiğinde ilk gün;

İyileşme sürecinin ilk günü dinlenerek geçirebilirsiniz. Genelikle ağrı olmaz ancak olursa basit ağrı kesiciler kullanılabilir. İlk gün aktivitelerde sınırlama gerekebilir. İlk gün burundan hafif sızıntı şeklinde kanama olabilir bu doğaldır. Günün sonunda normal yeme içmeye başlayabilirsiniz.

Burun estetiğinde ilk on gün:

Şişlik en yüksek seviyeye 2 günde ulaşır ve daha sonra yavaş yavaş inmeye başlar.

Ameliyata bağlı morluklar gelişmişse yavaş yavaş kaybolur. Gerekirse morlukları kapamak için artık rahatlıkla makyaj yapabilirsiniz.

Tampon konulmuşsa 2 gün alınır. Açık teknik uygulanmıssa 7 gün dikişler alınır.

Bir haftanın sonunda alçı atel ya da splint çıkartılır. Gerekirse küçük alçı atel ya da bantla tespit uygulanabilir.

Bir haftanın sonunda artık okulunuza ya da işinize geri dönebilirsiniz.

Birkaç hafta sonra

Artık günlük yaşamınıza tamamen dönebilirsiniz. Burnunuzdaki şişliğin çoğu inmiş olacaktır. Burnunuzdaki olumlu değişimi fark edeceksiniz.

Burun estetiği sonuçları uzun sürelidir.

Rhinoplasti yani burun  estetiğinden sonra alçı çıkartıldıktan sonra burnunuzdaki ve dolayısıyla yüzünüzdeki olumlu değişimi hemen fark edeceksiniz. Ancak burnun tam şeklini alması için 3-6 aylık bir süre gerktirir. Bu bazen 1 yıla kadar uzayabilir. İyi ellerde yapılmış Burun estetiğinin sonuçları kalıcıdır.

Sık sorulan sorular

Burun estetiğinde kemikleri kırıyor musunuz?

Burun estetiğinde burnu şekillendirmek için kemikler uygun yerlerinden kesilir(osteotomi) ve bazen sadece törpüleme yeterli olabilir. Bu işlemi takiben burun kemiği çatısı yeniden oluşturulur. Böylece burun sırtındaki kemik çıkıntılar, eğrilikler düzeltilir.

Burun estetiği lokal anestezi uygulanarak mı yapılır?

Burun estetiğinde lokal anestezi ve sedasyon anestezisi ile desteklenerek gerçekleştililebilir ancak genel anestezi sıklıkla başarılı bir operasyon için tercih nedenidir.

Burun estetiği ameliyatından sonra tampon takılması zorunlu mudur?

Burun estetiği operasyonunda ilk gün sızıntıların emilmesi amaçlı sıklıkla tampon kullanılmaktadır. Eğer septuma müdahale edilmemişse tampon konulmayabilir.

Burun estetiğinde tamponlar çıkarılınca çok ağrı hisseder miyim?

Tampon çıkarılırken çok az bir rahatsızlık hissedersiniz ama acı duymazsınız. Bu konuda operasyondan önce doktorunuza danışmalısınız ve operasyondan sonra tampona ihtiyacınız olup olmadığınızı öğrenmelisiniz.

Burun estetiği ameliyatlarında amaç sadece burnu küçültüp kemikleri düzeltmek midir?

Bu sorunun cevabı kesinlikle hayırdır. Burun estetiği ameliyatlarında amaç, buruna istenilen şekli vermektir. Asıl hedef mevcut deformite ve şekil bozukluğunun düzeltilmesidir yani burnun boyutlarının küçültülmesi ya da büyültülmesi, ucunun inceltilmesi, yüksekliğinin artırılması veya azaltılmasına yöneliktir.